Kecskemét városa a jó hagyományhoz híven idén is támogatja a Kecskeméti Animációs Filmfesztivált. Mit ad Ön szerint ez a fesztivál a városnak immár évtizedek óta?
A KAFF óriási kulturális értéket teremt. Sokan kérdezik, hogy mitől is „hírös” város Kecskemét. Hát attól, hogy ilyen művészeti műhelyek dolgoznak a városunkban. A kecskeméti animációs stúdió hatalmas népszerűségnek örvend, nagyon nézettek az alkotásaik és mindig meg tudnak újulni. A legutóbbi, nemzetközi szintű produkció, A vörös teknős pedig bebizonyította, hogy a mai, folyamatosan változó világban is tudnak a stúdió munkatársai nagyon komoly, időtálló értéket teremteni országok közötti együttműködés keretében.
Nemzetközileg elismert, sőt, akár Oscar-díjas animációs filmesek is megfordulnak ilyenkor Kecskeméten. Mit gondol, ez a fesztivál alkalmas arra, hogy szélesebb közönség is megismerje a magyar és a nemzetközi animációs film világát, vagy inkább a szakmabeliek találják meg a számításaikat?
Azt gondolom, hogy sikerült nyitni, és mindkét közönséget érdekes kínálattal tudjuk megmozgatni. Ebben Mikulás Ferencnek nagy szerepe van, ő egy olyan integráló személyiség, aki egyrészt a szakmát teljes egészében megmozdítja, a szakmabelieket idecsábítja Kecskemétre. Ez már csak a nevezési számokból is látható: idén 20 országból mintegy 300 filmmel neveztek be. Emellett sikerült olyan megállapodásokat is kötniük, hogy néhány filmet a főtéren nagy nyilvánosság előtt is levetíthessenek. Emellett olyan különlegességek is lesznek, mint az Evangélikus Templom falára történő fényfestés, ami unikális eleme fesztiválnak. Az ilyen progamok sikeresen nyithatnak a nagyközönség felé. Ráadásul idén különösen szerencsés az időpont, hiszen a barack ünnepe, illetve a Múzeumok éjszakája is erre a hétre esik, így egy teljesen nyitott, látványos fesztivált tudunk szervezni.
Ez a rendezvények közötti átjárhatóság segíthet abban, hogy a KAFF fesztiválpiaci pozíciója még tovább erősödjön?
Igen, úgy gondolom, hogy a kollégákat sikerült egy irányba állítani és mindenki hozzátett ahhoz, hogy ez tényleg egy nagyhírű fesztivállá tudjon válni és a nagyközönség számára is érdekes rendezvény legyen. Úgyhogy bízom benne - idén már a harmadik fesztivál szervezésében veszek részt - hogy a KAFF egyre nagyobb jelentőséggel fog megjelenni a magyar és a nemzetközi fesztiválpiacon is.
Önnek mi a kedvenc animációs filmje? Vagy esetleg van olyan, a korábbi fesztiválokon szereplő film, amely elnyerte a tetszését?
Imádom a kecskeméti stúdió klasszikus alkotásait, főként az egész estés rajzfilmjeiket és a Magyar népmeséket. A mostani darabok közül pedig a Kecskemétfilm munkatársainak bevonásával készült A vörös teknős nagyon megfogott. Kedves, szerethető és teljesen újszerű, a mai fiatalokat is meg tudja szólítani és óriási értéke van annak, hogy a stúdió is részt vehetett a munkálatokban.
Ön a fesztivál mely programjait ajánlja legszívesebben?
Én elsősorban azokat a filmeket javaslom, amik a főtéren, a nagy nyilvánosság előtt, három estén keresztül levetítésre kerülnek majd, mindegyik nagyon jó választás lehet. Természetesen, aki egy kicsit is érdeklődik a szakma iránt, annak érdemes betekinteni délelőttönként és délutánonként a filmvetítések sorozatába. Teljesen újszerű élményekkel és látásmódokkal találkozhatunk, hiszen a különböző nemzetek kultúrái új világokat nyitnak előttünk és ezért érdemes a szűk kis hazánkból kitekinteni és megnézni, hogy mások hogyan gondolkodnak, hogyan éreznek. Örülök neki, hogy két unikális vendégünk is van most, Ausztrália és Irán. Mind az ausztrál, mind pedig a perzsa kultúra nagyon érdekes közeg.
A KAFF szabadtéri vetítései keretében június 21-én szerdán a Vuk, csütörtökön a Háry János, szombaton pedig A vörös teknős lesz látható Kecskemét főterén 21:30-tól. A fesztivál ideje alatt az ausztrál és iráni animációs filmekből válogató programokat a Hírös Agóra színháztermében tartják.
Az interjút készítette: Varga Ákos / kaff.hu